ADANA İL BAŞKANLIĞI ÇALIŞMA RAPORU VE MALİ RAPORU  
14.02.2020
655
Yazı Boyutu: A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanlığının 30.12.2017 - 22.02.2020 tarihlerini kapsayan çalışma raporu ve mali raporu aşağıda delegelerin incelemesine sunulmuştur. 

ADANA İL KONGRESİ ÇALIŞMA RAPORU

                                               (30 Aralık 2017 – 22 Şubat 2020)

 

İl Örgütümüzün 30 Aralık 2017 – 28 Şubat 2020 tarihleri arasını kapsayan görev dönemi sırasıyla Ayhan Barut, Av.Emrah Kozay ve Mehmet Çelebi’nin il başkanlığında tamamlanmıştır.

 

BİRLİK- BERABERLİK

İl Örgütümüzün 30 Aralık 2017 tarihinde yapılan olağan 16.Kongresinde İl Başkanlığı görevine mevcut il başkanımız Ayhan Barut yeniden seçilmiş. İl Başkanımız ve yönetim kurulumuz 4 Ocak 2018 tarihinde mazbatasını alarak göreve başlamıştır. İl Başkanı Barut, 24 Haziran yerel seçimlerinde milletvekili aday adaylığı için 26 Nisan 2018 tarihinde görevinden istifa etmiştir.

17.05.2018 tarih 243 sayılı kararla İl Başkanvekili Şahin Yeter Başkanlığında 30 kişilik yönetim kurulunun katılımıyla gerçekleşen olağan yönetim kurulu toplantısında il yönetim kurulu üyemiz Av.Emrah Kozay oy çokluğuyla il başkanlığı görevine seçildi.

Emrah Kozay döneminde başlatılan “altın dokunuş” adlı saha ve seçim çalışmasında geçmiş dönem parti il başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları ve kendin kanaat önderlerinden oluşan danışma heyeti ve seçim koordinasyon komitesiyle toplantılar yaparak, ilçelerimizin mahalle komitelerinin katılımıyla ilçe örgütlerimizin oluşturduğu çalışma programlarını belediye başkan adaylarımızın seçim komitesinin hazırladığı çalışma programıyla birleştirerek, 15 ilçede eşgüdümlü seçim çalışmaları yapmaya devam etti.

Altın dokunuş çalışmasının yanı sıra il başkanlığında oluşturulan seçim güvenliği ve hukuk komitesi il başkanlığı merkez olmak üzere, Av.Emrah Kozay ve Parti Okulu Koordinatörü Av.Remzi Ümit Atay başkanlığında 15 ilçede seçim takibi ve hukuk komisyonu oluşturmuştur.

Oluşan tüm komiteler bilişim, eğitim, seçim, seçim hukuku koordinasyonu içinde uyum ile çalıştı.

Seçim günü aktif hale gelecek şekilde hepsiyle bağlantı kuracak şekilde bir kriz masası oluşturuldu. Bilişim, hukuk ve eğitim komiteleri seçim günü, 15 ilçeyle koordineli olarak son dakikalara kadar birlikte çalıştı.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimleri ile 31 Mart yerel seçimlerindeki başarı bu kolektif çalışmanın sonucudur.

Bir kez daha gördük ki, örgüt yapısı en önemli unsurdu ve yaptığı işin bilincinde olan o sorumluluğa sahip, emek veren, üreten insanlara ihtiyaç vardı.

11.10.2018 tarihinden itibaren gerçekleşen yerel seçimlerde meclis üyesi adayı olabilmek için istifa eden il yöneticilerinin yerine kongrede seçilen yedek yönetim kurulu listesinde yer alan üyeler yönetim kurulu kararıyla göreve çağrıldı.

Disiplin Kurulumuzun seçilmiş asil yönetim kurulu üyelerinden de meclis üyesi adaylığı için istifa edenlerin yerine, kongrede seçilen yedek üyeler göreve çağrıldı.

 

Üç il başkanımız döneminde de örgütümüzün temel yönetim anlayışı birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi üzerine olmuştur. İl Örgütü olarak iki yıllık sürede sadece partililerimizi değil, toplumun tüm kesimlerini kucaklamaya çalıştık. Parti içinde huzuru, birliği, beraberliği, bütünlüğü sağlamak için milletvekillerimizle,  belediye başkanlarımızla, ilçe başkanlarımızla, meclis üyelerimizle sık sık bir araya geldik. Başarıya giden yolun ortak akıldan geçtiğine olan inancımızla deneyimlerinden, görüşlerinden yararlanmak üzere sık sık milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, meclis üyelerimizle, ilçe başkanlarımızla, kadın ve gençlik kolları başkanlarımızla, önceki dönem il başkanlarımızla sık sık bir araya geldik.

 

SEÇİMLER

İl yönetim kurulumuz geride kalan iki yıllık sürede biri Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel seçimi, diğeri de yerel seçimler olmak üzere iki seçimde görev yapmıştır.

            24 HAZİRAN

Partili cumhurbaşkanın seçildiği ilk seçim olan 24 Haziran’da partimizin emekçileri Ayhan Barut, Orhan Sümer, Müzeyyen Şevkin ve Burhanettin Bulut, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Adana’yı TBMM’de temsil edecek milletvekilleri olarak seçildi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Adana’da Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Muharrem İnce ise yüzde 35,83 oy aldı.

31 MART

24 Haziran genel seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili toplumuzda oluşan genel algı adayımız Muharrem ince’nin bu seçimi kazanacağına yönelikti. Ancak YSK’nın mühürsüz pusulaların geçerli sayılması yönündeki hukuksuz kararıyla tarihe “mühürsüz seçim” olarak geçen 24 Haziran seçimlerinde ne yazık ki Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetti. Hayal kırıklıklarına bağlı olarak örgütümüzde oluşan yılgınlığı, umutsuzluğu ortadan kaldırmak için, 24 Haziran’ın hemen ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinden başlayarak “genel iktidara giden yol yerelden geçer” anlayışıyla örgütümüzü yerel seçimlere hazırlamaya başladık. Örgütümüzdeki yılgınlığı, umutsuzluğu kırmak için hedef yerel seçimler diyerek örgütümüzü birleştirip, bütünleştirdik. Yerel seçimlerin önemine vurgu yapıp, Zafer Bayramı’nın ardından danışma kurulu toplantılarını başlattık. Hem partililerimizin 24 Haziran seçimleriyle ilgili eleştirilerini, değerlendirmelerini dinledik, hem de yerel seçimlere yönelik olarak örgütümüzün nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili değerli görüşlerini aldık. Gerçekleştirdiğimiz tüm etkinliklerimizde, toplantılarımızda ve ziyaretlerimizde örgütümüzü yerel seçim hedefine odaklanmaları yönünde çalıştık. Adana’ya gelen parti yöneticilerimizi de bu çalışmalara mümkün olduğunca dahil etmeye çalıştık.

Bu süreçte belediye başkanlarımızın açılışlarına, temel atma etkinliklerine milletvekillerimizle, ilçe örgütlerimizle, kadın ve gençlik kollarımızla birlikte yoğun katılım gösterip, hem partililik bilincinin pekişmesini hem de belediyelerimizin başarılı çalışmalarının daha geniş kitlelere ulaşması yönünde katkı sağladık.

Seçimi kazanabilecek adayların belirlenebilmesi konusunda örgütümüz büyük çaba gösterdi. Aday adaylığı sürecinin başlamasının ardından Genel Merkezimiz tarafından PM Üyemiz Sera Kadıgil, İzmir Milletvekilimiz Tacettin Bayır, Kırşehir Milletvekilimiz Metin İlhan ve Antalya Milletvekilimiz Aydın Özer’den oluşan komisyonun hazırladığı rapor bu konuda çok önemli bir unsur oldu. Komisyonumuzu, özellikle adana Büyükşehir Belediye Başkan adayının seçimi kazanabilecek doğru isim olması için parti örgütümüzün dışında aralarında Adana Barosu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti. DİSK, KESK, Alevi Kültür Dernekleri Platformu, Sanayi Odası, Eğitim-İş, Emekliler Derneği, Türk-İş, Tabip Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu ile görüştürdük. Komisyon üyeleri ayrıca bu ziyaretler arasındaki boş zamanlarda ve akşam saatlerinde kent sokaklarında rastgele seçtikleri yurttaşlara da adayın kim olması gerektiği konusunda sorular yöneltti ve tüm bu çalışmaların sonuçları ile genel merkezimizin yaptırdığı anketlerin sonucunda Millet İtttifakı ve demokrasi güçlerinin Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Zeydan Karalar, Seyhan’da Akif Kemal Akay, Çukurova’da Soner Çetin, Yüreğir’de Kamuran Karaca, Ceyhan’da Kadir Aydar, İmamoğlu’nda Kasım Karaköse, Tufanbeyli’de Ahmet Aktürk, Karataş’ta Mehmet Yıldız olarak belirlendi.

İyi Parti’nin aday çıkardığı Yumurtalık’ta Erdinç Altıok, Pozantı’da Şenol Eroğlu CHP’nin adayı olarak seçime girdi. Sarıçam, Saimbeyli, Feke, Aladağ, Karaisalı ilçelerinde ise İyi Parti’nin adaylarını destekledik.

Belediye meclis üyeliklerinin diğer siyasi partilerle yapılan işbirliğine göre belirlenmesi konusunda çok yoğun ve zorlu bir süreç yaşandı ancak diyaloglar ve yapıcı yaklaşımlarla bu sorunlar çözüldü.

Seyhan, Çukurova ve Ceyhan ilçelerimizde meclis üyeliklerinin en demokratik yöntem olan önseçimle belirlenmesi konusunda genel merkezimiz karar aldı. Ancak Ceyhan’da ilçe örgütümüzün yeterli aday adayı olmadığı gerekçesine dayanarak talebi doğrultusunda önseçim kararı iptal edildi.  

 

 

Seyhan ilçemizde başarılı bir önseçim süreci yaşandı.

Çukurova ilçemizde meclis üyeliği ön seçiminde parti tüzüğümüze ve genel merkezimizin genelgesine aykırı olarak meydana gelen sorunlar ve yaşanan zafiyete bağlı olarak gerçekleştirilen önseçim iptal edildi.

 İl Başkanımız İl Başkanımız Emrah Kozay, Adana milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımızın yoğun çabasına karşın Çukurova ilçesi önseçimi için genel merkezimiz taragından görevlendirilen İzmir Milletvekilimiz Mahir Polat’ın raporu doğrultusunda Merkez Yönetim Kurulumuz önseçimin iptali yönünde karar aldı.

Yaşanan bu zorlu süreçten sonra meclis üyesi listelerinin oluşumu sırasında yaşanan parti tüzüğü ve hakkaniyete aykırı olduğu, örgütün ve emeğin hiçe sayıldığı gerekçesiyle, meclis üyesi aday listelerini seçim kuruluna teslim ederek il başkanımız Emrah Kozay görevinden istifa etti.

 

Emrah Kozay’ın istifasının ardından 15.03.2019tarih ve 255 sayılı il yönetim kurulu kararıyla İl Başkanvekili Şahin Yeter başkanlığında 26 kişilik çoğunlukla il yönetim kurulu üyesi Mehmet Çelebi oy birliği ile il başkanlığı görevine seçildi.

 

Millet İttifakını oluşturan İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti ile birlikte uyumlu bir seçim çalışma dönemi gerçekleştirdik.

İl Başkanımız Emrah Kozay döneminde 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin hemen ardından başlatılan yerel seçim çalışmalarındaki kararlı tutum, kazanma arzusu ile görevdeki belediye başkanlarımızın halktan yana yönetim anlayışıyla ürettiği hizmetler, yerel seçim başarısını doğrudan etkileyen unsurlar olarak ortaya çıktı.

Özellikle Büyükşehir belediye başkan adayının belirlenmesi sürecinde il örgütümüzün, halkın nabzını tutan, partili olmayan yurttaşların da gönül rahatlığıyla oy vermek isteyeceği bir aday olması yönündeki çabası sonucu, 25 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı özlemimiz sona erdi.

Yerel seçim sürecinde aday belirlemenin yanı sıra parti örgütlerinin seçim gününe hazırlıkları konusunda da önemli çalışmalar hayata geçirildi. Seçim güvenliğinin sağlanması ve parti yöneticileri ile parti üyelerimizin donanımlı hale getirilmesi konularında eğitim birimimiz yoğun bir çalışma dönemi geçirdi.

Alan çalışmalarında da il ve ilçe kadın kolları örgütlerimizle,  il ve ilçe gençlik kolları örgütümüz il örgütümüzün koordinasyonunda birlik, beraberlik ve uyum içinde örnek bir çalışma dönemi geçirdi. Bu uyumlu ve etkin çalışma süreci, Adana siyaset tarihine CHP’nin adını altın harflerle yazdırdı.

İl Örgütümüzün öncülüğünde ve koordinasyonunda, Millet ittifakını oluşturan İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti örgütleriyle de uyumlu bir çalışma süreci geçirdik.

Yerel seçim başarısının elde edilmesinde demokratik kitle ve sivil toplum örgütlerinin katkıları da yadsınamaz öneme sahip unsurlar arasında yer aldı.

Tüm bu çalışmaların sonucunda Adana Büyükşehir Belediyesi’ni Zeydan Karalar’la, Akif Kemal Akay’ın adaylığında Seyhan ve Soner Çetin’in adaylığında Çukurova, Kadir Aydar’ın adaylığında Ceyhan, Kasım Karaköse’nin adaylığında İmamoğlu belediye başkanlıklarını kazandık.

 

Kendi belediyemiz olan Karataş’ı ilçe örgütünün yeniden yapılandırılmasında yaşanan zaman kaybı ve belediye başkan adayının belirlenme sürecindeki gecikme nedeniyle ne yazık ki kazanamadık.

Önceki dönem belediye başkanı Boğaçhan Ünal’ın aday gösterilmemesi nedeniyle istifası ve istifasını duyurduğu talihsiz basın açıklamasının parti tabanını sürüklediği kaosun sonucu olarak çok az bir farkla seçimi kaybettik.

Yüreğir’de seçimi resmi olarak çok küçük bir oy farkıyla kazanamadık. Ancak Yüreğir Belediye Başkanlığı seçimi kaybedilen değil, ne yazık ki elimizden alınan bir seçim olarak Türkiye tarihine geçmiştir. İktidar partisinin baskıları sonucu seçim kurulunun verdiği kararlarla kazandığımız Yüreğir Belediyesi elimizden açıkça alınmıştır.

Yüreğir seçimi özel ve başlı başına incelenmesi gereken bir seçimdir. Aday belirleme, örgüt yapısı ve devletin tüm olanaklarını sınırsızca kullanan iktidar partisinin tüm baskı ve uygulamalarına karşı seçimi kazanabileceğimizin umudu olmuştur Yüreğir. Bu bağlamda, Yüreğir’de başarı için emek veren, çaba gösteren herkese teşekkür ederiz.

89 ruhuyla yola çıktığımız ve Zeydan Karalar rüzgarıyla başarıya doğru yelken açtığımız bu seçimde benzer sebeplerden dolaylı çok az bir farkla kaybettiğimiz diğer iki ilçemiz de  Yumurtalık ve Tufanbeyli olmuştur.

 

GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN ADANA ZİYARETLERİ

İl Örgütü olarak bu dönemde Adana’da genel başkanımızın katılımıyla iki büyük organizasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.

Görev süremiz içerisinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu iki kez Adana’da ağırladık.

18 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen ilk programda Genel Başkanımız Şehit Aileleri Derneği’ni, Şehit Halil İbrahim Şık’ın ailesini ziyaret edip, Çukurova Belediyemizin Yurt Mahallesindeki toplu açılış ve temel atma törenine katıldıktan sonra,

İl,  ilçe örgütlerimiz ve belediyelerimizin büyük bir emekle ortaklaşa organize ettiği akşam yemeğinde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Adanalı muhtarlarla bir araya geldi.

Muhtarlarımız yerel sorunları doğrudan Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’na aktarabilme olanağını bulurken, yerel seçim çalışmaları ve belediye başkan aday profilinin belirlenmesi konusunda bu toplantı önemli bir altyapı çalışması oldu.

 

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Haziran 2018 tarihinde 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçim çalışmaları kapsamında da ilimizi onurlandırdı.

İl örgütümüz, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu partililerimizden ziyade partili olmayan kitlelerle bir araya getirmek için yoğun ve önemli bir organizasyona imza attı.Genel Başkanımız, bir günlük Adana programında önce Adana’da faaliyet gösteren ve geniş kitleleri temsil eden sivil toplum ve demokratik kitle örgütleriyle bir araya geldi.

Oldukça verimli geçen bu toplantının ardından Genel Başkanımız, partimizin “aile sigortası” projesinin yerel uygulamasını yaşama geçiren Seyhan Belediyemizin Halk Kart dağıtım törenine katıldı.

Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği ile Seyhan Belediyemizi de ziyaret eden Genel başkanımız,  Yavuzlar Mahallesi’nde yurttaşlarımızla birlikte katıldığı iftar yemeğinde de orucunu açtı.

Genel Başkanımız bu dönemde bir kez de hastanede tedavi gören arkadaşını ziyaret için karayoluyla Adana’ya geldi. Genel Başkanımızı Acıbadem Hastanesi’nde karşılayıp, programının ardından uğurladık.

Ayrıca Mersin İl Başkanlığımızın açılış töreni için 14 Mayıs 2018’de ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş’ın kızının düğünün töreni için Adana’ya gelen Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nu örgütümüzle birlikte coşkuyla karşılayıp uğurladık.

 

GENEL MERKEZDEN GELEN ZİYARETÇİLERİMİZ

 

İki yıllık görev süremizde il başkanlığımız ziyaretçilerle adeta dolup taştı. Yönetimimizden beklentileri yüksek olan partililerimiz, yurttaşlarımız, sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerini uzun bir süre parti binamızda ağırladık.

Bu sürede gerek MYK, gerek Parti Meclisi üyelerimizin gerekse milletvekillerimizin Adana’ya ilgisi de yoğun oldu.

 

 

ZİYARETÇİLERİMİZ

Genel Başkan Yardımcılarımız Oğuz Kaan Salıcı, Faik Öztrak, Bülent Kuşoğlu, Gamze Akkuş İlgezdi, Yıldırım Kaya, Seyit Torun, Fethi Açıkel, Orhan Sarıbal, Onursal Adıgüzel

Grup başkanvekilllerimiz Engin Altay, Özgür Özel,

Parti Meclisi üyelerimiz Gaye Usluer, Eren Erdem,  Tekin Bingöl, Sera Kadıgil, Ali Öztunç, Gökhan Günaydın, Fatma Güner

İstanbul Milletvekilimiz ve önceki dönem genel sekreterimiz Akif Hamzaçebi, Ankara Milletvekilimiz ve önceki dönem grup başkanvekilimiz Sayın Levent Gök, İzmir Milletvekilimiz ve önceki dönem genel başkan yardımcımız Selin Sayek Böke, İstanbul Milletvekilimiz ve önceki dönem genel sekreterimiz Gürsel Tekin, İstanbul Milletvekilimiz ve önceki dönem genel başkan yardımcımız Sezgin Tanrıkulu, Bursa Milletvekilimiz Nurhayat Altaca Kayışoğlu,  Sinop Milletvekilimiz Barış Karadeniz, Balıkesir Milletvekilimiz Ahmet Akın, Antalya Milletvekilimiz Aydın Özer, İzmir Milletvekilimiz Tacettin Bayır,

İstanbul Milletvekilimiz İbrahim Kaboğlu, İstanbul Milletvekilimiz Zeynel Emre, Osmaniye Milletvekilimiz Baha Ünlü, İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu, Kayseri İl Başkanımız Ümit Özer, Gençlik Kolları Genel Başkanımız Emre Yılmaz, Bolu Belediye Başkanımız Tanju Özcan, Genel Başkan Başdanışmanı Aytuğ Atıcı,

Önceki dönem Genel Başkanımız Altan Öymen, Önceki dönem kültür bakanımız Ercan Karakaş, Önceki dönem genel sekreterimiz Kamil Okyay Sındır, önceki dönem genel başkan yardımcımız, Adana Milletvekilimiz Faruk Loğoğlu, Önceki dönem genel başkan yardımcımız ve Ankara Milletvekilimiz Gülsün Bilgehan, Önceki dönem genel başkan yardımcımız Sencer Ayata, Önceki Dönem Genel Başkan Yardımcımız ve Kocaeli Milletvekilimiz Hurşit Güneş, Önceki Dönem Yalova Milletvekilimiz ve Cumhurbaşkanı Adayımız Muharrem İnce, Önceki Dönem Manisa Milletvekilimiz Tur Yıldız Biçer, Önceki dönem Antalya Milletvekilimiz Niyazi Nefi Kara, Önceki dönem İstanbul Milletvekilimiz Selina Doğan, Önceki dönem Parti Meclisi Üyemiz ve Hatay Milletvekilimiz Mevlüt Dudu, İş Bankası yönetim kurulu üyeleri,

HDP Adana Milletvekilleri Kemal Peköz, Tülay Hatimoğulları, İyi Parti Adana Milletvekili Mehmet Metanet Çulhaoğlu

İYİ Parti Adana İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu, MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı, HDP İl Eş Başkanı Gülseren Turan, Önceki dönem AKP İl Başkanı Fikret Yeni,

Adana Büyükşehir Belediyesinin önceki dönem Başkan Yardımcısı Ramazan Akyürek, MHP’li Meclis üyeleri Sinan Gül, Mahmut Cevheribucak,

KESK Genel Başkanı Ramazan Gürbüz ve KESK’e bağlı sendikaların başkanları, TÜMSİAD Başkanı Yakut Kutluca ve yönetim kurulu, Köy ve Mahalle İdareleri Muhtarlar Derneği, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Adana Şubesi, Anafartalar Lisesi mezunları, Akdeniz Sosyal Dayanışma Eğitim Sağlık ve Kültür Vakfı yönetimi, Bulamder,  Türkiye Emekliler Derneği Yönetimi, Andırınlılar Derneği, Eğitim İş Adana Şubesi, KESK ve DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri, Karakeçililer Derneği, Adana Alevi Kültür Dernekleri, Mümessil Dayanışma Derneği, Boşnaklar Derneği, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yardımlaşma Derneği, Muhtarlar, Hemşehri Dernekleri Platformu, Atatürkçü Düşünce Kulüpleri, Güney Eğitim Vakfı, TMMOB’a bağlı odaların başkan ve yöneticileri, AKAP-DER, AKYED, Adana Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Yerel Medya Güçbirliği Platformu’nu da il örgütümüzde ağırladık.

İl örgütü olarak aynı dönemde Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Önceki dönem AKP İl Başkanı Fikret Yeni, MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı, Saadet Partisi Adana İl Başkanı Mustafa Gözütok, İyi Parti İl Başkanı Göktürk Boyvadaoğlu, Önceki dönem Demokrat Parti İl Başkanı Cafer Doğan, Sanayi Odası, Ceyhan Ticaret Borsası, Ceyhan Kırım Türkleri Derneği. Ceyhan Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Kız Lisesi Mezunları Derneği, Balkan Türkleri Derneği, Şanlıurfalılar Derneği, Adana Ticaret Borsası, Nakliyatçılar Sitesi, Geri Dönüşümcüler Sitesi, Hurdacılar Çarşısı, Adana Alevi Platformu, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Oğuz Boyları Derneği, Kilikya Nehir Derneği, Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası, Besnililer Derneği, Öz Çelik-İş Adana Şubesi, Türk HARB-İŞ, DİSK ve KESK’e, Adana Barosu, Türkiye Emekliler Derneği, Adana Sanayi Odası’na gittik.

 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİYLE İLİŞKİLER

Görev süremiz içinde TMMOB’a bağlı odaların, KESK ve DİSK’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri, Alevi Kültür Dernekleri, Şehit Aileleri Derneği, Kuvayi Milliye Derneği, hemşehri dernekleri ve Adana’mızın diğer güzide sivil toplum ve demokratik kitle örgütleriyle yakın bir bağ kurduk. Bu kurum ve kuruluşların etkinliklerine katıldığımız gibi örgütümüzün düzenlediği etkinliklere katılımlarını da sağladık. Esnaf Odaları Birliği’yle esnafın sorunları, TMMOB bileşenleriyle mimar ve mühendislerin sorunları ile TMMOB örgütlülüğünü hedef alan düzenlemeleri, muhtar dernekleriyle muhtarların sorunları ve bu sorunların çözümleri konusunda fikir alışverişi yapıp, gerek milletvekillerimiz gerek belediye başkanlarımız aracılığıyla bu sorunlara çözüm üretmek için çaba gösterdik.

Genel Merkezimizin kurduğu Spor Üst Kurulu’nun toplantılarına katıldık. Adana’da kurulan İl Spor Kurulu, bağımlılıkla mücadele konusunda Genel Başkan Yardımcımız Sayın Yıldırım Kaya’nın katılımıyla Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde bir panel düzenledi.

Emek örgütleriyle olan bağımızı geliştirmeye çalıştık. Emek kesiminin sorunlarına dikkati çekmek, sorunlara çözüm üretmek için emek örgütleriyle birlikte hareket ettik.

İl Örgütü olarak Niğde Bor Şeker Fabrikası’nın kapatılmasına karşı fabrika önünde düzenlenen basın açıklamasına ilçe örgütlerimizle birlikte katıldık. İl Gençlik Kollarımız şeker fabrikalarının kapatılmaması için imza kampanyası başlattı

Toplu iş Sözleşmelerinde işverenin taleplerine olumsuz yanıt verdiği HİLTONSA işçilerinin başlattığı eyleme milletvekillerimizle birlikte destek verip, emekçi kardeşlerimizle dayanıştık.

Üretimin durduğu, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan TEMSA’nın üretimine devam etmesi için çalışanlarının örgütlü olduğu Öz Çelik-İş sendikasını ve fabrikanın yetkililerini milletvekillerimizle ziyaret ettik.

İncirlik’te ABD’li işveren tarafından işten çıkarılan işçilerin hak mücadelesine destek verdik. İşçilerin örgütlü olduğu Türk Harb-İş sendikasının basın açıklamasına ve İncirlik’te düzenlenen eyleme ilçe başkanlarımızla birlikte katıldık.

Belediyelerin taşeron şirketlerinde işçi olarak çalışan birçok emekçinin güvenlik soruşturması, eski hükümlü olması ya da herhangi bir neden belirtilmeden kadroya geçirilmemesi nedeniyle İl Örgütümüz bünyesinde meclis üyelerimizle birlikte komisyon kurduk.

 

BASIN AÇIKLAMALARI- EYLEMLER

İki yıllık dönemde toplumsal konularla ilgili kitlesel basın açıklamalarıyla örgütümüzün tavrını ortaya koyduk.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL’in kaldırılması talebiyle sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütlerinin de desteğiyle Atatürk Parkı’nda “OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ” konulu basın açıklaması yaptık.

2014 yılında ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde il kadın kollarımızın gerçekleştirdiği eylemde çekilen fotoğraf üzerinde oynanarak çirkin ifadelere yer verilmesini İl Kadın Kollarımızla birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirilen basın açıklamasıyla kınadık.

Çocuk istismarlarını İl Kadın Kollarımız ve İl Gençlik Kollarımızla birlikte İl Örgütümüz önünde “Çocuk İstismarı Suçtur” konulu basın açıklamasıyla protesto ettik.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde İl Kadın Kollarımızın öncülüğünde adana Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında kadınların verdiği mücadeleye destek olduk.

Önderimiz Atatürk­ döneminde kurulan ve her biri Cumhuriyet mirası olan şeker fabrikalarının kapatılmaması için İl Gençlik Kollarımızın öncülüğünde başlatılan imza kampanyasına destek olduk.

TBMM’de Çanakkale anması için hazırlanan tiyatro oyununun kadın oyuncularının sahneye çıkmasının Meclis Başkanlığı tarafından engellenmesine karşı İl Örgütümüzde İl Kadın Kollarımızla birlikte basın açıklamasıyla tepkimizi gösterdik.

Türkiye tarihine “mühürsüz seçim” olarak geçen 16 Nisan referandumunun yıldönümünde diğer siyasi partiler, demokratik kitle ve sivil toplum örgütleriyle birlikte “OHAL değil demokrasi” istiyoruz talebiyle Atatürk Parkı’na basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdik.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun şehit cenazelerinde CHP il başkanlarının protokole alınmaması yönündeki talimatıyla toplumu terörize eden sözlerine İl Örgütümüz önünde yaptığımız kitlesel basın açıklamasıyla tepki gösterdik.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Adana Grubu’yla birlikte İl Örgütümüzde mezarda emekliliği ve iktidarın verdiği sözleri yerine getirmemesini tabutlu, kefenli eylemle protesto ettik.

Yerel seçim sürecinde Yüreğir İlçe Başkanlığı için örgütümüzün yaptığı itiraz sonucu ilçe seçim kurulunun verdiği kararın, il seçim kurulu tarafından gece yarısı alelacele iptal edilmesine İl Örgütümüzde, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, adaylarımız ve ilçe başkanlarımızla birlikte İl Örgütümüzde düzenlediğimiz basın toplantısıyla tepki gösterdi.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na katıldığı şehit cenazesindeki linç girişimini ilçe başkanlarımızla birlikte yaptığımız ortak basın açıklamasıyla protesto ettik.

Aylarca hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan PM Üyemiz Eren Erdem’in özgürlüğüne kavuşması için partilimiz Yaşar Yıldız’ın Kozan’dan başladığı“Özgürlük Yürüyüşü”ne milletvekillerimiz, il yöneticileri, ilçe başkanları ve partililerimizle birlikte destek verdik.

Çocuğunun gözleri önünde eski eşi tarafından katledilen Emine Bulut cinayetine İl Kadın Kollarımızın İl Örgütümüz önünde düzenlediği, kitlesel basın açıklamasına milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımızla birlikte destek verdik.

Ülkü Ocaklarının Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ şantiyesini basma girişimine ilçe başkanlarımızla birlikte sert tepki gösterdik.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde İl Kadın Kollarımızın öncülüğündü Adana Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına, il yöneticilerimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, ilçe başkanlarımız ve partililerimizle birlikte katılarak destek verdik.

Ayrıca DİSK Bölge temsilciliğinin 3.Havaalanı işçilerine destek amaçlı düzenlediği basın açıklamasına, DİSK Tüm Emekli Sen’in basın açıklamasına, Eğitim İş’in öğrenci andıyla ilgili basın açıklamasına örgütümüzle birlikte katılarak destek verdik.

 

BASIN

Bu süreçte basın emekçileriyle de iyi ilişkiler kurduk, Çalışan Gazeteciler Günü’nde, Basından sansürün kaldırılışının yıldönümünde ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş yıldönümünde, Dünya Basın Özgürlüğü gününde basın emekçileriyle bir araya geldik. Onların hak arama mücadelesine destek verdik.

 

 

YAZILI BASIN AÇIKLAMALARI

Ülke ve kent gündemini yakından takip edip, Genel Merkez politikalarına paralel olarak kamuoyunu ilgilendiren konularda, önemli günlerde, anma ve kutlama etkinliklerinde basın açıklamaları yapıp, örgütümüzün sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunduk.

Bazı basın yayın organlarında parti örgütümüzü hedef alıp hakaret eden sözde haberler, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü, Çalışan Gazeteciler Günü, Tarım Öğretiminin yıldönümü, Ankara’da 24 Ocak 1993 tarihinde evinin önünde bombalı suikastla katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu ve Diyarbakır’da uğradığı suikastla katledilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın ölüm yıldönümü, Türkiye Barolar Birliği’nin adında yer alan “Türkiye” sözcüğünün çıkarılmak istenmesi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, sulama birliklerinin kapatılması/devredilmesine yönelik girişimler, Medeni Kanunun kabulünün yıldönümü, Halifelik, Şeriye ve Evkaf Vekâleti ile Erkân-ı Harbiye Vekâleti’nin kaldırılması, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun (Öğretim Birliği Yasası) kabulünün yıldönümleri, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü, Nevruz, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İstiklal Marşı’nın bestesinin değişmesi gerektiği yönündeki sözleri, TBMM’de Çanakkale anması için hazırlanan tiyatro oyununun kadın oyuncularının sahneye çıkmasının Meclis Başkanlığı tarafından engellenmesi,  Avukatlar Günü, Köy Enstitülerinin kuruluşunun yıldönümü, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla 15 CHP milletvekilinin istifa edip İYİ Parti saflarına geçmesi, seçmen listelerinin askıya çıkarılması, engelliler haftası, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyıp açtığı gün İsrail’in Filistinli Müslümanlara karşı gerçekleştirdiği katliam, partimizin Adana vizyonu, sandık güvenliği, Madımak katliamının yıldönümü, Lozan Barış Anlaşması’nın, Basından Sansürün Kaldırılışının yıldönümleri, Muhtarlar Günü, Çukurova Belediyesi hizmet binası bahçesindeki Atatürk heykeline yönelik saldırı, 15 Temmuz Fetö darbesi, Seyhan ve Çukurova Belediyelerimizin 30 Ağustos’un yıldönümü dolayısıyla astığı kutlama pankartlarının Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri tarafından sökülmesi,1 Eylül Dünya Barış Günü, Eğitim-Öğretim Yılı’nın başlangıcı, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’nin gericiler tarafından katledilişlerinin yıldönümü, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı, 2. Cumhurbaşkanımız ve partimizin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü’nün ölüm yıldönümü, , kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü, Brezilya’dan ithal edilen ve şarbon hastalığı taşıyan kurban eti yiyen bir yurttaşın Adana’da tedavi altında olduğu iddiası, yerel seçimler için aday adaylığı sürecinin başlangıcı, seçim sonuçlarının değerlendirilmesi,  başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde seçilen belediye başkanlarının mazbatalarının YSK tarafından verilmemesi, yağmur ve dolu nedeniyle bahçe ve tarlaları zarar gören çitçilerin sorunları, Yumurtalık ilçe delegemiz İhsan Yozcu’ya yönelik saldırı, Soma faciasının yıldönümü, Ceyhan depreminin yıldönümü, kadın cinayetleri, Sivas Kongresini yıldönümü, dünya barış günü, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü, anneler günü, babalar günü, 10 Ekim Ankara Gar Katliamının yıldönümü, ASKİ Şantiyesine baskın girişimi, Aladağ yurt yangınını yıldönümü, Adana’da hayatı durduran selin nedenleri, Şarbonlu etler,  gibi birçok konuda yazılı basın açıklaması gerçekleştirdik.

 

 

ULUSAL BAYRAMLAR

Tüm ulusal bayramlara ve Önderimiz Atatürk’ü anma etkinliklerine milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, ilçe başkanlarımızla birlikte katıldık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda resmi törenlerin ardından Atatürk Parkı’nda Atatürk anıtına çelenk sunup günün anlam ve önemine dair basın açıklaması yaptık.  Bu etkinliklerle, unutturulmaya çalışılan ülkemizin tarihi açısından büyük önem taşıyan, ulusal bayramların partimizin öncülüğünde halkımızla birlikte geniş katılımlı olarak kutlanmasını ve bu bilincin aşılanmasını sağlamayı amaçladık.

Seyhan ve Çukurova Belediyelerimizle birlikte bu anlamlı günlerde halkımızın da yoğun katılımıyla fener alayı yürüyüşleri gerçekleştirdik.

 

CHP’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ

Geride kalan iki yıllık sürede partimizin kuruluşunun 95. ve 96. Kuruluş yıldönümünü de örgütlerimiz, belediyelerimiz ve partililerimizle birlikte coşkuyla kutladık.

95.Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla Ankara ATO Congresium’da düzenlenen etkinliğe Genel Merkezimizin çağrısı üzerine yöneticilerimizle birlikte  geniş katılım sağladık.  Adana’da da Atatürk Parkı’nda düzenlenen etkinlikte Atatürk Anıtına çelenk sunup, partimizin kuruluşu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdik.

96.kuruluş yıldönümünde de önce Atatürk Parkı’nda anıta çelenk sunduk. 75.Yıl Sanat Galerisi’nde İl Örgütümüzün belediyelerimizle birlikte organize ettiği kokteylde partililerimizle partimizin 96.yaşını büyük bir coşkuyla kutladık.

 

ETKİNLİKLER, ANMALAR, KUTLAMALAR

Geride kalan dönemde Sunay Akın ve Çocuk Kalplar Korosu’nun “Bir Cumhuriyet Hikayesi” etkinliğini başarıyla gerçekleştirdik.

 Türkiye Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği’nin 67. Kuruluş Yıldönümü, Karaisalı 1 Nisan YİBO Zübeyde Hanım Kütüphanesi’nin açılış töreni, Yumurtalık-Yeşilköy’de yenilenen Ganime Erzenci İlkokulu’nun açılış töreni, Adana Tabip odası hizmet binasının temel atma töreni, Gülsün Bilgehan ve Gaye Erbatur’un konuşmacı olduğu “Cumhuriyetten Günümüze Kadınlar” Paneli, Tarihçi Sinan Meydan’ın Çanakkale’den Cumhuriyete konulu söyleşisi, Çiftçiler Birliği Genel Kurulu, Karataş Belediyesinin 4 yıllık hizmet değerlendirme toplantısı, Tarım Öğretiminin 172.yıldönümü kutlamaları, Çalışan Gazeteciler Günü etkinlikleri, Önceki dönem Genel Sekreterimiz Kamil Okyay Sındır’ın konuşmacı olduğu Yerel Yönetimler ve Eğitim Paneli,  katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu anma etkinliği, Önceki Dönem Genel Başkan Yanrdımcılarımız Selin Sayek Böke, Gürsel Tekin ve İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun konuşmacı olduğu “Başka Bir Türkiye Mümkün” konulu panel, PM Üyemiz Eren Erdem, Sinop Milletvekilimiz Barış Karadeniz ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın’ın konuşmacı olduğu OHAL Paneli, Seyhan Belediyesi Yeşilyurt Çok amaçlı Tesis Temel Atma Töreni, SS 1.Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Koop. Birliği Genel Kurulu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin 43 ve 44. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri, Konya Milletvekilimiz Abdullatif Şener ve Gazeteci Can Ataklı’nın konuşmacı olduğu Başka Bir Türkiye Mümkün konulu panel, Adana Demirspor 1940 Store açılışı, Önceki dönem Genel Başkan Yardımcımız Gökhan Günaydın’ın Mıdık Mahallesi’ndeki “Şeker Fabrikaları ve Suların Özelleştirilmesi” konulu açık hava söyleşisi, Sarıçam İlçe Kadın ve Gençlik Kollarımızın düzenlediği Uçurtma Şenliği, Uğur Dündar’la Halk Arenası, Adana Eczacı Odası’nın düzenlediği Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel’in konuşmacı olduğu “Meslek Örgütlerinin Sosyal Yaşamdaki önemi ve demokrasilerde örgütlülük” konulu panel, STK’ların düzenlediği Gadir Hum Bayramı, Faik Algan Turnuvası, Adli Yılın açılış töreni, Karakeçililer Yörük Türkmen Derneği’nin konferansı, Adana ESOB tarafından düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri, Aleve Kültür derneklerinin Muharrem Orucu açma etkinlikleri, STK’ların aşure etkinlikleri, Denge Denetleme Perspektifinden Başkanlık Sistemi konulu panele, Katledilen ZMO Adana Şube Başkanı Akın Özdemir’i anma etkinliğine, SODEV’in düzenlediği “Türkiye’nin Ekonomik ve Siyasal Görünümü” konulu paneli, Seyhan İlçe Örgütümüzün düzenledi “Siyasal Cinayetler Üzerine” konulu söyleşiye örgütümüzle birlikte katıldık.

 

 

ŞEHİT CENAZELERİ

Yüreğimizi yakan şehit cenazelerine milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, ilçe başkanlarımız ve yöneticilerimizle birlikte katılıp, şehit ailelerinin acılarına ortak olduk.

 

 

SUÇ DUYURUSU

Sosyal medya üzerinden Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden sözde gazeteci Fatih Tezcan hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Elazığ depreminin çocuk yaşta evliliğin yasak olmasına bağlayan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Gencer hakkında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

 

 

DANIŞMA KURULLARI

İl Başkanımız Emrah Kozay döneminde “Yerel seçimlere hazırlık ve yerel seçimlerde nasıl başarılı oluruz”, İl Başkanımız Mehmet Çelebi döneminde ise “Yerel seçim sonuçlarının değerlendirilmesi” gündemiyle danışma kurulu toplantıları gerçekleştirdik. Bu toplantılarda danışma kurulu üyelerimizin ve partililerimizin görüşleri, önerileri, eleştirileri yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritamızı belirlemede önemli birer unsur oldu.

 

 

BÖLGE TOPLANTILARI

İki bölge toplantısı gerçekleştirdik. 22 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen ve Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı’nın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz birinci toplantıda yerel seçim stratejileri ve aday belirme kriterleri üzerinde görüşler paylaşıldı

İkinci Bölge toplantımız yine Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Salıcı’nın başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Kadın Kollarımızın Akdeniz Bölge toplantısı ise 7 Kasım 2018 tarihinde Seyhan Belediyemizin Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

 

 

PARTİ İÇİ EĞİTİM ve ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI

Parti içi birlik-beraberliğin sağlanması yönündeki çalışmaların yanı sıra parti içi eğitimlere de yoğunlaştık. Genel Merkezimizin talimatları doğrultusunda örgütlenme çalışmalarında bir devrim olarak gördüğümüz Sandık çevresi örgütlenmesi modelinin revize edilmiş hali olan “Sokak örgütlenme”sini yaşama geçirmek konusunda eğitim birimimiz ve parti okulumuz yoğun bir performans gösterdi. Bu dönemde ilk defa aynı anda iki yerde Üyelerin Temel Siyasi Eğitimi programı verilirken, eğitimi tamamlayan partililerimize sertifikaları düzenlenen törenle takdim edildi.

Yerel seçimlerin hemen ardından seçilen belediye başkanlarımıza ve meclis üyelerimize belediyelerin çalışma yöntemlerini içeren yerel yönetimler eğitimi verildi.

Bu dönemde ayrıca eğitici eğitimi, gençlik akran eğitimi gibi eğitim programları da verilirken, Adana İl Örgütümüz bünyesinde Adana Parti Okulu odasını hizmete açtık.

Ayrıca yönetici eğitimi de bu süreçte verilen eğitimlerden biri oldu.

            Akran  ÜTSE    SÖRE   YÖNETİCİ        S.GÜVENLİĞİ               YEREL

2018    76        34        324      17                    3514                           ---

2019    --         151      11        --                     4833                           84

            -----------------------------------------------------------------------------------------

            76        185      335      17                    8347                           84

 

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ

31 Mart yerel seçimlerinde ortak adaylar ve ortak listelerle seçime girdiğimiz Millet İttifakı ve demokrasi güçlerinin meclis üyeleri ile seçim sonrasında da işbirliğimizi sürdürdük.

Grup toplantılarımızı İyi Parti İl Başkanı, Millet İttifakı ve demokrasi güçlerinin meclis üyeleriyle birlikte gerçekleştirdik.

Kamu yararı olan önemli konularda aldığımız grup kararlarıyla Adana’ya ve Adanalılara karşı sorumluluklarımızı yerine getirdik.

 

KOMİSYONLAR-

Tüzük Değişikliği Komisyonu’nda parti tüzüğünün değiştirilmesi ve günün koşullarına uygun olarak güncellenmesi konularında görüş ve önerilerimizi hazırlayıp sunduk.

24 Haziran seçimlerinde partimizin açıkladığı seçim bildirgesinin özeti “Seçim Bildirgesi Özet Komisyonu” tarafından çıkarılarak propaganda sürecinde kullanılması sağlandı.

Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığımıza bağlı olarak İl Başkanlığımız bünyesinde İl Başkan Yardımcımız Şahin Yeter başkanlığında kurulan Doğa Hakları Komisyonu, ilimizdeki doğa haklarının ihlaline ilişkin genel merkezimize sunulmak üzere raporlar hazırlandı.

 

Yerel yönetimlerde eğitimde yapılabilecek çalışmalarla ilgili eğitim komisyonu oluşturuldu. Hazırlanan rapor genel merkeze gönderildi.

31 Mart 2019 seçimlerine 168 avukatın görev yaptığı seçim güvenliği ve koordinasyon birimi oluşturuldu.  Tüm ilçelerde ilçe seçim kurullarında görevli avukatlar başta olmak üzere koordinatör avukatlar ve okullarda görevli avukatlarla birlikte başarılı bir çalışma gerçekleştirildi.

Spor ve Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığımızdan gelen genelge uyarınca İl Başkanlığımızda Yönetim Kurulu üyemiz Caner Aydar başkanlığında Spor ve Gençlikten Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı oluşturuldu. İl Başkan Yardımcımız Caner Aydar’ın koordinasyonunda Genel Başkan Yardımcımız Yıldırım Kaya ve Cemal Kama’nın da katılımıyla İl Spor Danışma Kurulu gerçekleştirildi.  Bu kurul toplantısında alınan kararlar doğrultusunda konusunda uzman olan isimlerin konuşmacı olarak katıldığı uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele konulu panel Çukurova Belediyemizin Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

VEFAT EDENLER

Bu dönemde kayıplarımız da oldu. Önceki dönem İl Başkanlarımızdan değerli büyüğümüz Behçet Ünsalan ile Anibal Akdamar’ı sonsuzluğa uğurladık.

Seyhan Belediyesi Meclis Üyemiz Ali Aydoğan yitirdiğimiz önemli değerlerden biri oldu.

1980 öncesinde İl Kadın Kolları Başkanlığımızı ve Kadın Kolları MYK üyeliği yapan Nebile Ataç da yakın tarihte yitirdiğimiz partimizin değerlerinden biriydi.

Yakın tarihte de İl Başkanlığımızda 30 yıl boyunca görev yapan partimizin emekçisi Gülhan Yılmaz’ı kalp krizi sonucu kaybettik.

İl Başkanımız Ünsalan’a, Meclis Üyemiz Ali Aydoğan’a ve emekçimiz Gülhan Yılmaz’a bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz. 14.02.2020

 

C U M H U R İ Y E T   H A L K   P A R T İ S İ 
A D A N A   İ L   B A Ş K A N L I Ğ I  
30.12.2017 - 22.02.2020  Y I L I   K E S İ N   H E S A B I 
GİDERLER (TL) TOPLAM GELİRLER (TL) TOPLAM
1 - DÖNEM BAŞI BORÇLAR 0,00 1 - DÖNEM BAŞI ALACAKLAR 0,00
2 - DÖNEM SONU ALACAKLAR 0,00 2 - DÖNEM SONU BORÇLAR 0,00
3 - PERSONEL GİDERLERİ 237.416,76 3 - GEÇMİŞ YILDAN DEVREDEN(KASA-BANKA) 0,00
4 - YEMEK GİDERLERİ 0,00 4 - ÜYELERDEN ALINAN AİDATLAR 11.900,00
5 - TEMSİL VE AĞIRLAMA GİDERLERİ 133.186,77 5 - ÜYELERDEN ALINAN GİRİŞ AİDATLARI 0,00
6 - KIRTASİYE VE BÜRO GİDERLERİ 5.330,09 6 - BAĞIŞLAR 255.450,00
7 - HABERLEŞME GİDERLERİ 39.340,36 7 - YAYIN GELİRLERİ 0,00
8 - TAŞIMA GİDERLERİ 15.292,73 8 - FAALİYET GELİRLERİ 53.812,50
9 - SEYAHAT GİDERLERİ 19.004,89 9 - MAL VARLIĞI GELİRİ 0,00
10 - KİRA GİDERLERİ 0,00 10 - BANKA MEVDUAT GELİRİ 3.169,95
11 - BAKIM ONARIM GİDERLERİ 15.472,74 11 - ÜST ÖRGÜTLERDEN ALINAN YARDIMLAR 2.040.000,00
12 - ISINMA AYDINLATMA VE TEMİZLİK GİDERLERİ 42.902,53       0,00
13 - VERGİ-SİGORTA NOTER GİDERLERİ 25.749,04       0,00
14 - DEMİRBAŞ GİDERLERİ 0,00       0,00
15 - EĞİTİM GİDERLERİ 0,00       0,00
16 - TEŞKİLATLARA YARDIM 1.117.603,61       0,00
17 - SEÇİM TANITMA GİDERLERİ 640.923,18       0,00
18 -   0,00       0,00
19 - GELECEK YILA DEVREDEN (KASA-BANKA) 72.109,75       0,00
    T O P L A M 2.364.332,45     T O P L A M 2.364.332,45

 

 

ŞENİZ İL                               PERİHAN TEMEL                                                    MEHMET ÇELEBİ

İL SEKRETERİ                       SAYMAN                                                                  İL BAŞKANI