İŞÇİ SINIFINA DÜŞMANLIĞINI BIRAKIN!  
ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, siyasal iktidarın kıdem tazminatıyla ilgili yapmak istediği değişikliklerin kabul edilemez olduğunu belirterek, “İktidar, işçi sınıfının kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik girişimlerinden bir an önce vazgeçmeli, işçi sınıfına düşmanlık beslemeyi bırakmalıdır” dedi.
17.06.2020
390
Yazı Boyutu: A- A+

İŞÇİLERİN YARARINA OLAN HİÇBİR ŞEY YOK

Çelebi yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın kıdem tazminatıyla ilgili yapmak istediği yasa değişikliğiyle kıdem tazminatını ortadan kaldırmak istediğini vurguladı. İktidarın kapalı kapılar ardında, işçi sendikalarının ve emekçilerin bilgisi olmadan hazırladığı taslakta işçilerin yararına olan hiçbir düzenlemenin yer almadığını ifade eden Çelebi, “Basın kuruluşları aracılığıyla kamuoyuna yansıyan taslak tamamen işçilerin kazanılmış haklarını tırpanlamaya, işçilerin haklarını ortadan kaldırmaya, kıdem tazminatını iktidarın kullanabileceği bir fona dönüştürmeye yöneliktir.  Asla kabul edilemez” diye konuştu.

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİDİR

Kıdem tazminatının işçiler için bir lütuf değil, bir hak olduğunun altını çizen Çelebi, “Ülkeyi yönetemeyen,  ekonomiyi batma noktasına getiren iktidar, bir kez daha gözünü kıdem tazminatlarına dikmiş görünüyor. Kamuoyuna yansıyan taslakta yer alan ‘tamamlayıcı emeklilik sigortası’na göre emekçiler 60 yaşından önce kıdem tazminatı alamayacak, 60 yaşında ise Tamamlayıcı emeklilik sigortasında biriken tazminatının sadece yüzde 25’ini alabilecek. Kalan yüzde 75’lik kısmını emekli aylığı olarak alacak. Bu ucube tasarının yasalaşması durumunda ekonominin yükü yine emekçinin sırtına yüklenmiş olacak. Emekleri açıkça gasp edilen emekçiler, emekli olduklarında alacakları maaşlarını da yine kendileri ödemiş olacak.  Kıdem tazminatı işçinin alın terinin, emeğinin karşılığıdır. Kırmızı çizgidir.  Yapılmak istenen işçi düşmanlığının bir ürünüdür” ifadelerini kullandı.

İŞÇİLERİN İŞ GÜVENCESİNİ SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ UNSUR

Kıdem tazminatının işçilerin iş güvencesini sağlayan en önemli unsur olduğunun altını çizen Çelebi, bu hakkın ortadan kaldırılması durumunda işsizliğin ve yoksulluğun katlanarak artacağı uyarısını yaptı.

İKTİDAR GÖREVİNİ YAPMALI

Tüm dünyanın gündeminin Covid-19 salgını olduğunu dile getiren Çelebi, Türkiye’de ise siyasal iktidarın salgınla mücadele etmek yerine işçilerin kıdem tazminatıyla, TMMOB, Türkiye Barolar Birliği ve Türk Tabipleri Birliği’nin yasalarını değiştirmek için uğraştığını kaydetti.  Çelebi, “İktidarın görevi, işçilerin kazanılmış haklarını ortadan kaldırmak değil,  çöken ekonomiyi ayağa kaldırmak, işsizliğe çözüm bulmak, yoksulluğu bitirmek, hukukun ve adaletin gerçek anlamda tesis edilmesini sağlamak, demokrasiyi ve özgürlükleri geliştirmektir. İşçi sınıfının mücadelesinin sonuna kadar yanındayız” ifadelerini kullandı.