SAĞLIK TEKNİKERLERİ VE TIBBİ SEKRETERLER KADRO BEKLİYOR  
24.01.2021
334
Yazı Boyutu: A- A+

CHP’DEN SAĞLIK TEKNİKERLERİ VE TIBBİ SEKRETERLERİN HAK MÜCADELESİNE TAM DESTEK

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi’yi ziyaret eden Sağlık Teknikerleri Yardımlaşma ve Dayanışma Platformu ile Diplomalı Tıbbi Sekreterler Derneği üyeleri, sağlık teknikerleri ile tıbbi sekreterlerin istihdamının artırılmasına yönelik yapılması gerekenler konusunda CHP’den destek istedi.

GÖREV TANIMLARI DÜZENLENMELİ

İl Başkanı Mehmet Çelebi’ye istihdam konusunda yaşadıkları sorunları aktaran platform ve dernek üyeleri, sağlık teknikerlerinin görev tanımlarının düzenlenmesi gerektiğini kaydettiler.

SAĞLIK TEKNİKERLERİNİN TALEPLERİ

Ebe, hemşire ve sürekli işçiler ile sertifikalı personellerin sağlık teknikerlerinin görev alanında  çalıştırılmaması gerektiğini dile getiren platform üyeleri, “Sağlık Bakanlığının yapacağı yardımcı sağlık personeli alımlarında sağlık teknikerlerine yeterli kadro açmasını ve kadroların bölümlere adil dağıtılmasını, tüm yardımcı sağlık personeli alımlarının 657 sayılı devlet memurları kanununun 4A maddesine göre yapılmasını, İl Sağlık müdürlüklerinin sürekli işçi alımlarında yaş şartının kaldırılmasını  talep ediyoruz. Ayrıca mezun sayısında yığılma olan bölümler için Sağlık Bakanlığı, sendikalar ve YÖK’ün ortak çalışma yaparak arz-talep dengesine göre üniversitelerde yer alan bölümlere kontenjan sınırı getirilmesi de çok önemli” dedi.

TIBBİ SEKRETERLER HAK MÜCADELESİ İÇİN DERNEK KURDU

Lise tıbbi sekreterlik bölümü mezunları ile ön lisans tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunlarının “Diplomalı Tıbbi Sekreterler Derneği” adı altında hak mücadelesi verdiğini ifade eden platform ve dernek üyeleri, tıbbi sekreterlerin bu konuda eğitim almış sağlık çalışanları olduğunu vurguladılar. 

KADRO İHTİYACI BELİRLENMELİ

Yeterli tıbbi sekreter ataması yapılmadığı için hemşire ve ebelerin tıbbi sekreterlerin görevini yapmak zorunda kaldığını aktaran platform ve dernek üyeleri, “Bu nedenle tıbbi sekreter kadrolarının belirlenemiyor ve kadro ihtiyacının ortaya çıkmaması gibi bir durum yaşanıyor. Tıbbi sekreterlerin kadrolarının belirlenmesi için Sağlık Bakanlığının araştırma yapması ve açık kadroları belirlenmesini istiyoruz” diye konuştular.

SERTİFİKA KURSLARI KAPATILMALI

Tıbbi sekreterlik iş tanımının da net bir şekilde belirlenmesi gerektiğini kaydeden platform ve dernek üyeleri, “100 bin tıbbi sekretere istihdam sağlanamazken, açık öğretim ve uzaktan eğitim kurumlarının kontenjanının sınırlandırılması ve ya kapatılması, tıbbi sekreterlik sertifikası veren kurumların kapatılması ve kursların açılmasının engellenmesi, halkla ilişkiler personeli ve tıbbi sekreter istihdamına ilişkin 2010/ 2 sayılı genelgenin tüm üniversite ve devlet hastanelerinde ivedilikle uygulanmasını talep ediyoruz”  diyerek sağlık teknikerleri ve tıbbi sekreterlerin istihdamının artırılmasına yönelik yapılması gerekenler konusunda destek istediler.

CHP’nin her zaman haklı ve mağdurun yanında olduğunun altını çizen CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, sağlık teknikerleri ile tıbbi sekreterlerin sorununun çözümü için konunun TBMM gündemine taşınması konusunda her türlü desteği vereceklerini söyledi.